ОСОБЛИВОСТІ ПРАВОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОСНОВНИХ НАПРЯМІВ НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.51547/ppp.dp.ua/2022.5.18Ключові слова:
національно-патріотичне виховання, правове забезпечення, правові акти, виховні впливи, військово-патріотичне виховання, громадсько-патріотичне вихованняАнотація
У статті розглянуто особливості напрямів національно-патріотичного виховання в аспекті їх правового забезпечення. З’ясовано зміст громадсько-патріотичного виховання як складової частини національно-патріотичного виховання. Встановлено, що його сутність уявляє собою формування у особистості активної життєвої позиції, вміння брати участь у системі публічного управління, контролювати органи публічної влади, здійснювати за ними демократичний цивільний контроль, надавати допомогу органам публічного адміністрування, воєнним формуванням та іншим суб’єктам. З’ясовано, що військово-патріотичне виховання охоплює формування комплексу цінностей, мотиваційних якостей та моральних установок, які необхідні громадянину для реалізації положень статті 17 Конституції України. Обґрунтовано, що духовно-моральне патріотичне виховання є найбільш складним для розуміння та опису видом виховання, оскільки його зміст залежить від великої кількості суб’єктивних факторів. Це пов’язано з тим, що моральні норми звичайно носять неписаний характер і мають значні відмінності у різних соціальних груп. Досліджено екологічне виховання як елемент національно-патріотичного виховання. Встановлено, що значущість формування екологічного світогляду громадянина України обумовлена тим, що майбутнє нашої держави залежить від застосування адекватних засобів і заходів захисту та охорони оточуючого середовища. Правове забезпечення основних напрямів національно-патріотичного виховання в Україні визначено як консолідацію правових актів, якими визначено завдання та зміст громадсько-патріотичного, військово-патріотичного, духовно-морального та екологічного виховання, а також практику правозастосовної діяльності у сфері організації виховання та оцінки ефективності виховних впливів. Обґрунтовано, що особливості правового забезпечення національно-патріотичного виховання включають: а) еклектичний характер, що пояснюється поєднанням в ньому норм конституційного, адміністративного, військового, трудового, екологічного та інших галузей права, що належать як до публічних, так і до приватних; б) переважанням рекомендаційного характеру правового регулювання в досліджуваній сфері, великою кількістю дискреційних правових норм; в) недостатньою сформованістю системи санкцій за порушення правових приписів суб’єктами та об’єктами виховних впливів.
Посилання
Бондаренко О.В. Шляхи удосконалення адміністративно-правових засад виховної діяльності вищих навчальних закладів України. Наше право. 2011. Ч. 2, № 4. С. 32–37.
Скуріхін С. М. Особливості правового менталітету офіцерів : розділ монографії / Актуальні грані загальнотеоретичної юриспруденції : монографія за ред. Ю. М. Оборотова. Одеса : Фенікс, 2012. С. 221–232.
Пантюхов Б. О. Патріотичне виховання курсантів вищих військових навчальних закладів як педагогічна проблема. Збірник наукових праць Херсонського державного університету. Серія: Педагогічні науки. 2018. № 82. Т. 2. С. 80–84.
Костриця Н. М. Традиційні та інноваційні підходи в організації національно-патріотичного, військово-патріотичного виховання в навчальних закладах. Формування патріота в вимірі революції гідності та пріоритетів «Нової школи» : тези доповідей І Всеукр. круглого столу (м. Суми, 16–17 лютого 2017 р.). Суми, 2017. С. 144–148.
Мотика С. М. Виховання патріотизму в учнівської молоді в умовах військового ліцею: експериментальне дослідження. Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді. 2016. Вип. 20 (2). С. 33–47.
Каменюк Ю. В. Патріотизм як професійна властивість військовослужбовців: етимологічний аспект. Вісник Національного університету оборони України. 2014. Вип. 4. С. 224–229.
Концепція національно-патріотичного виховання в системі освіти України : затверджено наказом Міністерства освіти і науки України від 06 червня 2022 року № 527. URL: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0527729-22#Text
Моісєєв, В. В. Сутність поняття «військово-патріотичне виховання». Науковий вісник Національного університету біоресурсів і природокористування України. Серія: Педагогіка, психологія, філософія. 2016. Вип. 239. С. 185–189.
Khrystynchenko N., Shopina I., Koropatnik I., Khomiakov D., Zaitsev M. Development of Integrity and Intolerance to Corruption in the System of Preparation for Military Service. Journal of Curriculum and Teaching. Vol 11, No 3 (2022). Pp. 112–120. DOI: https://doi.org/10.5430/jct.v11n3p112
Онопрієнко С. Функції забезпечення інформаційної безпеки публічного адміністрування в Україні за умов повномасштабної збройної агресії Російської Федерації. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Військово-спеціальні науки. 2022. № 2. С. 95–98. DOI: https://doi.org/10.17721/1728-2217.2022. 50.95-98.