МІЖНАРОДНО-ПРАВОВІ АСПЕКТИ РОЗВИТКУ ВОДНЕВОЇ ЕНЕРГЕТИКИ ТА МІСЦЕ УКРАЇНИ В ЦЬОМУ ПРОЦЕСІ
DOI:
https://doi.org/10.51547/ppp.dp.ua/2022.5.12Ключові слова:
альтернативні джерела енергії, відновлювана енергетика, водень, воднева енергетика, кліматично нейтральний континент, газотранспортна система країни, воднева стратегія УкраїниАнотація
Кліматична безпека представляє собою доволі складну категорію, що залежить від багатьох чинників, зокрема, від досягнення кліматичної нейтральності у всьому світі. Саме тому актуальність теми дослідження не викликає сумніву, адже воднева енергетика виступає хоча і доволі новим явищем на світовому енергетичному ринку, проте її переваги вже сьогодні є очевидними. В даній статті розглянуті питання розвитку водневої енергетики у світі в цілому і в Україні зокрема. Так, з метою перетворення Європи на кліматично нейтральний континент, підвищення добробуту громадян, захисту біологічного різноманіття, екологізації економіки в ЄС було проголошено Європейський зелений курс, що представляє собою набір політичних ініціатив, висунутих Європейською Комісією з загальною метою зробити Європейський континент кліматично нейтральним до 2050 року, таке ж твердження знайшло своє відображення в Європейській водневій стратегії для кліматично нейтральної Європи, оприлюдненій 8 липня 2020 року. ЄС має намір розвивати взаємодію щодо відновлюваної електроенергії та чистого водню із сусідніми країнами та регіонами, щоб сприяти їх переходу до чистої енергії та сталого розвитку. З урахуванням природних ресурсів, взаємопов’язаності інфраструктури та технологічного розвитку пріоритетними партнерами ЄС у цій справі названо країни Східного та Південного партнерства, причому окремо названо Україну. Наша країна активно долучилась до використання альтернативної енергетики та почала модернізувати власні галузі виробництва, приділяючи при цьому значну увагу водневій енергетиці. З метою розвитку водневої енергетики в Україні на рівні з країнами ЄС, використання існуючої газотранспортної системи, визначення логістичних можливостей країни, а також постачання виробленої з водню енергії промисловим та побутовим споживачам в 2021 році було розпочато процес підготовки Водневої стратегії України.
Посилання
Воднева енергетика в Україні : веб-сайт. URL: https://saee.gov.ua/sites/default/files/3_Repkin_24_11_2020.pdf. (дата звернення: 28.11.2022).
Воднева енергетика – можливість для України стати потужним гравцем на міжнародній енергетичній арені : веб-сайт. URL: https://www.kmu.gov.ua/news/vodneva-energetika-mozhlivist-dlya-ukrayini-stati-potuzhnim-gravcemna-mizhnarodnij-energetichnij-areni. (дата звернення: 28.11.2022).
Граждан О. Воднева енергетика: чому про неї так багато говорять і до чого тут Україна : веб-сайт. URL: https://ucap.io/vodneva-energetyka-chomu-pro-neyi-tak-bagato-govoryat-i-do-chogo-tut-ukrayina/ (дата звернення: 28.11.2022).
Тітамир О. Воднева енергетика в Україні: лише на рівні розмов, а чи реально? : веб-сайт. URL: https://ww.ukrinform.ua/rubric-economy/3315760-vodneva-energetika-v-ukraini-lise-na-rivni-rozmov-a-ci-realno.html (дата звернення: 28.11.2022).